Naujienos

2020-04-14 09:04:28

Visuotinis karantinas metas, kai reikia būti sąžiningiems sau ir medikams

Įsigaliojus visuotiniam karantinui, keitėsi sveikatos priežiūros įstaigų darbas. Tai palietė ir Regioninę Telšių ligoninę. Šiuo metu čia teikiama tik neatidėliotina, skubi medicinos pagalba, bet ir nuotoliniu būdu kai kurios sveikatos priežiūros paslaugos. Apie iššūkius karantino metu Telšių ligoninėje bei Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje pasakojo ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė ir Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėja Giedrė Girdvainytė.
Justina Lukošienė

Direktorė J.SeiliuvienėTelšių ligoninė karantino metu nenutraukia savo darbo. Vykdant Vyriausybės ir SAM įsakymus, neteikiamos planinės pagalbos paslaugos, įprastą veiklą sustabdė ligoninės konsultacinė poliklinika. Tačiau, nepriklausomai nuo to, pacientai sulaukia pagalbos, kurios jiems reikia skubiai ir neatidėliotinai.
„Ligoninė perorganizuoja savo veiklą taip, kad butų pasiruošusi įvairiems scenarijams. Epidemiologinė situacija Lietuvoje kasdien keičiasi, COVID-19 atvejų diagnozuojama vis daugiau. Telšių apskrities gydymo įstaigos (Plungės, Mažeikių ligoninės) yra susietos karantino laikotarpiu darbui organizuoti su Respublikine Šiaulių ligonine. Šiuo metu esame pasiruošę teikti stebėjimo, diagnostikos, o esant poreikiui — ir gydymo paslaugas pacientams, kuriems įtariama COVID-19 liga (lengva ir vidutinė forma)“,— informavo ligoninės direktorė J.Seiliuvienė.
Ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, siekiant apsaugoti personalą ir kitus pacientus, įdiegta pacientų skirstymo schema, kurioje svarbus vaidmuo tenka patiems pacientams. „Atvykus į Priėmimo skyrių, svarbiausia — nemeluoti. Būti sąžiningiems sau ir medikams. Sakyti tiesą: ar buvai išvykęs, ar kontaktavai su parvykusiu asmeniu, ar pažeidinėjai karantino režimą — viską COVID-19 virusas iškelia į paviršių, tik, deja, pavėluotai“,— įspėjo J.Seiliuvienė.
Jai antrino ir Telšių ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėja G.Girdvainytė, sakydama, jog karantino metas yra įtemptas visiems. „Šiuo laikotarpiu susiduriame su daug apribojimų. Kiekvienas žmogus, įėjęs į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių, vertinamas kaip potencialus viruso nešiotojas, todėl renkama detali anamnezė apie galimus kontaktus, keliones, nusiskundimus. Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus darbuotojai yra apmokyti ir dirba pagal LR Sveikatos apsaugos ministro bei ligoninės administracijos pateiktas rekomendacijas, išleistus įsakymus bei algoritmus. Vykdomas personalo mokymas, kaip saugoti save ir kitus. Pacientas apžiūrimas specialiai įrengtoje atskiroje patalpoje laikantis visų saugumo rekomendacijų, atliekami tyrimai, taikomas simptominis gydymas. Konsultuojamasi su Respublikinės Šiaulių ligoninės infektologais dėl tolimesnės ištyrimo ir gydymo taktikos. Esant reikalui, ligonis guldomas į specialiai įrengtą skyrių stebėti ir gydyti. Mūsų ligoninė, Priėmimo-skubios pagalbos skyrius yra aprūpintas visomis reikalingomis apsaugos priemonėmis. Ligoninės administracija skiria didžiulį dėmesį darbuotojų apsaugai. Dalis apsaugos priemonių pirktos ligoninės lėšomis, kita dalis gauta iš paramos“,— pasakojo skyriaus vedėja.
Ligoninės vadovės teigimu, kiekvieną dieną ligoninėje sprendžiama galybė neatidėliotinų klausimų, susijusių su darbo organizavimu, personalu, resursų paskirstymu, infrastruktūra, darbuotojų apmokymu, medicinos priemonių ir aparatūros įsigijimu, kitais svarbiais dalykais. Prisidedama prie Karščiavimo klinikos kūrimo.
„Tikriausiai nė vienas specialistas Lietuvoje nėra susidūręs su tokia pandemija bei nebuvo tam specialiai ruoštas. Net ir dirbdami tiesioginį savo darbą, kuris visiškai nėra susijęs su infekcijų valdymu, esame priversti tam tikra prasme persikvalifikuoti ir būti pasirengę kovoti su nematomu priešu, padėti mūsų Telšių krašto žmonėms. Žinoma, medikai—taip pat žmonės, kurie išgyvena baimę užsikrėsti, susirgti, parsinešti virusą į namus. Užsikrėtus vienam medikui, izoliuotis privalo didelis ratas su juo bendravusių žmonių.
Padėkos krepšelisKiekvieną dieną skaičiuojame turimus resursus, ieškome tiekėjų, kurie greičiau padėtų pristatyti reikiamas priemones. Esame be galo dėkingi ligoninės draugams, rėmėjams, verslininkams, moterų „Lions“ klubui ir visiems skyrusiems bei tebeskiriantiems mums paramą. Ačiū Telšių savivaldybei, SAM ekstremalių sveikatai situacijų centrui už lėšas DPV aparatams ir mobilų rentgeno aparatą“,— kalbėjo Regioninės Telšių ligoninės direktorė. Po to pridūrė, kad nieko nėra jautriau už malonų padėkos žodį ir prie ligoninės durų randamą pintą krepšelį su gėlėmis bei užrašu: „Dėkojame Jums, medikai“.
 
Kaip jau minėta, karantino metu konsultacinė poliklinika savo įprastą veiklą sustabdė, tačiau chirurgas, ortopedas-traumatologas, kardiologė bei kiti specialistai teikia konsultacijas nuotoliniu būdu. Šie savo srities specialistai konsultuoja šeimos gydytojus dėl pacientų gydymo, pratęsia ligoniams kompensuojamų vaistų receptus. Nors šiuo metu atidedami vizitai pas gydytojus, bet, pasak G.Girdvainytės, Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje dėl to nejaučiamas padaugėjus pacientų. „Žmonės, ko gero, tapo atsakingesni už savo sveikatą, bijo užsikrėsti, todėl dažniausiai kreipiasi į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių tik būtiniausiu atveju. Nors tarp besikreipiančiųjų vis dar pasitaiko ir tokių, kuriems skubi būtinoji pagalba nėra reikalinga, bet tokių pacientų visada yra ir bus“,—teigė Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėja.
Pasak jos, šiuo metu negalėtų įvardyti intensyviausių dienų, nes šiame skyriuje neįmanoma prognozuoti darbo intensyvumo. Anksčiau buvo galima išskirti pirmadienį, kai žmonės guldavosi planinėms operacijoms, savaitgalius, šventines dienas. Pastaruoju metu į ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių pacientai kreipiasi dėl įvairių nusiskundimų: karščiavimo, kraujospūdžio, širdies ritmo sutrikimų, įvairių skausmų.
G.Girdvainytė taip pat pabrėžė, jog stacionare gulinčių ligonių lankymas yra draudžiamas. „Aišku, taikomos tam tikros išimtys. Į skyrių gali įeiti artimasis, turintis leidimą prie terminalinės būklės ligonio ar kito sunkaus paciento. Siuntiniai su maistu ar kiti daiktai priimami nustatytu laiku (nuo 17 iki 19 val.), bet žmonės nelabai linkę laikytis šių nurodymų“,— konstatavo Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėja.