Naujienos

2017-10-11 09:10:51

Telšių ligoninėje pirmą kartą implantuotas naujoviškas peties sąnario endoprotezas

VšĮ Regioninės Telšių ligoninės Ortopedijos-Traumatologijos skyriuje pirmą kartą atlikta naujoviškos konstrukcijos peties endoprotezo operacija. Kaip pasidžiaugė skyriaus vedėjas Sigitas Kaktys, operacijos metu gerąja patirtimi dalijosi Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriaus gydytojas ortopedas-traumatologas Sigitas Ryliškis, su šiuo protezu dirbantis nuo 2013 metų.
Po operacijos S. Ryliškis kalbėjo, jog pasaulyje tai nėra naujas endoprotezas, o Lietuvoje vis dažniau naudojamas.

Giedra AKAVICKIENĖ


Protezavimo operacijos nemokamos

Telšių medicinos istorijoje ir tuo pačiu Regioninės Telšių ligoninės Ortopedijos-Traumatologijos skyriuje pirmą kartą pacientei implantuotas reversinis ARROW peties sąnario endoprotezas.
„Peties sąnariai nebėra naujiena, jų jau nemažai įdėta, tačiau tokios konstrukcijos, vadinamasis reversinis, atvirkštinis protezas, kada žasto galvutė įsistato į mentę, o pats protezas – į patį žastikaulį, tai yra naujiena“, – aiškino skyriaus vedėjas Sigitas Kaktys.
Pasak gydytojo, naujasis protezas patikimesnis, duoda geresnį rezultatą, didesnę judesių apimtį. Protezavimas trunka ilgiau, kadangi reikalingi labai dideli tikslumo parametrai.
Protezavimo operacijas apmoka Ligonių kasos, ligoniui nereikia nieko mokėti. Už papildomus medikamentus taip pat nereikia mokėti.

Pacientė nuo vasario laukė eilėje

Pirmojoje reversinio ARROW peties sąnario endoprotezo implantavimo operacijoje Telšiuose dalyvavo gydytojas ortopedas traumatologas S. Ryliškis iš Vilniaus.
„Džiaugiuosi, kad didelę patirtį su tokiais protezais turintis gydytojas sutiko atvažiuoti ir padėti kelionėje į sėkmingesnį gydymą. Mat pirmi kartai sudėtingi – nors teoriškai žinai, praktiškai vis tiek sunku, slypi tam tikri pavojai, rizika“, – kalbėjo S. Kaktys.
Regioninėje Telšių ligoninėje pradėjus taikyti pažangesnę technologiją, pirmąja paciente tapo 60 metų telšiškė, sirgusi penkerius metus.
Peties sąnario nejudrumu besiskundžianti pacientė operacijos eilėje laukė nuo šių metų vasario mėnesio, planine tvarka atsigulė į ligoninę ir buvo operuota. Operacija truko beveik tris valandas.

Po traumos sąnarys tapo nejudrus

„Prieš penkerius metus pacientė turėjo traumą, tai, matyt, buvo ligos pradžia, paskui keletą kartą išniro sąnarys, plyšo sąnario elementai, jungtys. Dėl nestabilumo išsivystė artrozė, pasižeidė sąnario kremzlė, audiniai sukaulėjo, atsirado išaugos. Sąnarys pasidarė nejudrus“, – pasakojo S. Kaktys.
Tokiu atveju pasirinkimo variantai du: arba gyventi su nejudančia ranka, arba ieškoti sprendimo, tai yra operuotis.
Vedėjo S. Kakčio teigimu, sąnario protezo implantavimo operacija yra saugi, žmogui nėra ko baimintis.

Rentgeno nuotraukos prireiks skrendant lėktuvu

Naujojo protezo didesnė dalis pagaminta iš metalo, jungiančios dalys – polietilenas, tam tikra plastinė medžiaga.
Protezavus sąnarį keliaujantiems lėktuvu pacientams gydytojas S. Kaktys rekomenduoja turėti rentgeno nuotrauką su asmens duomenimis. Tai apsaugos nuo galimų nesklandumų. O rentgeno nuotrauka visada padaroma po operacijos.
Kitą dieną po operacijos prasideda reabilitacija, pacientė judina ranką, per tris savaites turi atstatyti judesius.

Gydymo metodai tobulėja, ligonių daugėja

Iki šiol Regioninės Telšių ligoninės Ortopedijos-Traumatologijos skyriuje buvo protezuojama beveik 100 kelio ir klubo protezų per metus.
Skyriaus gydytojai pečių sąnarius protezuoja jau antrus metus. Dabar pradėti protezuoti naujos konstrukcijos pečių sąnariai.
„Plėtodami sąnarių protezavimą, žiūrime, kaip geriau galėtume pagelbėti rajono ir aplinkinių rajonų gyventojams. Gydymo metodai keičiasi, tobulėja, ligonių srautas taip pat didėja“, – kalbėjo Ortopedijos-Traumatologijos skyriaus vedėjas S. Kaktys.
Implantavę naujos konstrukcijos protezą, lapkričio viduryje su kolega gydytoju Klaudijumi Beinoravičiumi, kuris taip pat domisi protezavimu, Sigitas Kaktys vyks į stažuotę Paryžiuje, kur papildomai semsis žinių protezavimo srityje.


 

Traumatologai S.Ryliškis ir S.Kaktys