Naujienos

2019-06-17 10:06:17

Telšių ligoninėje konsultuoja nauja gydytoja-infektologė

Kol ne vieno Lietuvos regiono, ypač atokesnio, gydymo įstaigos neslepia susiduriančios su aktualia problema — specialistų trūkumu, Telšių ligoninė sėkmingai atnaujina savo gydytojų kolektyvą. Regioninės Telšių ligoni-nės gydytojų gretas visai neseniai papildė nauja specialistė — gydytoja infektologė Rūta Pundinienė.
Lina Dijokienė

Nauja specialistė
Ilgametei Telšių ligoninės gydytojai Adolfinai Striaukienei į pagalbą skuba naujos kartos gydytojos. Tarp jų — visai neseniai darbą Telšių ligoninėje pradėjusi gydytoja infektologė Rūta Pundinienė. Laikraštis „Kalvotoji Žemaitija“ jauną specialistę paprašė pasidalinti mintimis apie savo darbo specifiką.
Pasak pašnekovės, infekcinių ligų gydytojas infektologas diagnozuoja ir gydo mikroorganizmų sukeltus užkrečiamus žarnyno, kvėpavimo takų, kraujo sistemos, žaizdų infekcinius susirgimus, zoonozes (infekcines ligas, kuriomis žmonės užsikrečia nuo gyvūnų). Gydydamas įvairios kilmės infekcijas, gydytojas infektologas bendradarbiauja su kitų sričių gydytojais specialistais, skiria reikiamus tyrimus, konsultuoja dėl skiepų ir infekcinių ligų profilaktikos.

Vienintelis pasirinkimas
Gydytoja infektologė Rūta Pundinienė, paklausta, kas lėmė jos profesijos pasirinkimą, ilgai nesvarsto. Sako, jog nuo pat vaikystės neturėjusi jokios kitos minties. Tiesiog žinojusi — bus gydytoja. „Medicina — man buvo vienintelis variantas. Nieko kito negalvojau. Mokykloje gal labiau gamtos mokslai sekėsi. Tai taip ir įvyko — pirmu numeriu kur stojau, ten ir įstojau“,— šypsosi naujoji Telšių ligoninės gydytoja.
Pabaigusi pagrindines medicinos studijas Lietuvos sveikatos mokslų universitete Kaune, metams išvyko į Klaipėdą, į internatūrą. Praktiką tekę atlikti Infekciniame skyriuje. Pašnekovė sako, jog ten jai labai patikę, tad ir pasirinkusi tokią specializaciją. Po studijų pasinėrė į darbą  Klaipėdos ligoninėje. Nedidelę pertrauką darbo karjeroje lėmė vaiko gimimas.
Paklausta, kaip atsitiko, kad priėmė Regioninės Telšių ligoninės administracijos pasiūlymą dirbti Telšiuose, pašnekovė šypsosi — po vaikučio auginimo atostogų sako dar nenorėjusi iškart grįžti į intensyvų darbą Klaipėdos ligoninėje, tai pamačiusi skelbimą. Netrukus sulaukusi skambučio iš Telšių, tad priėmė šios ligoninės pasiūlymą.
R.Pundinienė, su kuria teko bendrauti jos pirmąją darbo dieną Regioninėje Telšių ligoninėje, džiaugėsi itin maloniu priėmimu ir draugišku kolektyvu.
„Žmonės čia labai malonūs, šilti. Kolektyvas labai draugiškas, supratingas, padedantis“,— apie gerą darbo atmosferą kalbėjo specialistė.
R.Pundinienė kilusi iš Šilalės rajono. Gydytoja juokiasi, kad gal žemaitiškai su pacientais ir negebėtų susirokuoti, tačiau žemaičius puikiai supranta. Šiuo metu gyvena Klaipėdoje, su vyru augina pusantrų metų sūnų.
Paklausta apie pomėgius, gydytoja šypsosi: šiuo metujos pats didžiausias pomėgis ir visas laisvalaikis — tai sūnus. Iki tol moteris neslepia itin mėgusi pas tėvus ir darže pasikapstyti, o žiemos malonumai — knygos ir mezgimas.

Darbo sfera
R.Pundinienė pasakojo, jog jos darbo sfera — tai dažniausios infekcinės ligos: ūminės žarnyno infekcijos, ūminės ir užsitęsusios kvėpavimo takų infekcijos, erkių platinamos infekcijos, ūminiai ir lėtiniai virusiniai hepatitai, minkštųjų audinių infekcijos. Gydytoja infektologė gali konsultuoti pacientus, sergančius kepenų parazitinėmis invazijomis, echinokokoze (kepenų parazitas, kuris dažniausiai, pasak pašnekovės, kepenyse atsiranda iš naminių gyvūnų ar vartojant, pavyzdžiui, ne itin švarų šulinio vandenį), keliautojų retomis įvežtinėmis infekcijomis, pavyzdžiui, hepatitu E, kurį keliautojai parsiveža iš egzotinių šalių — Egipto ar Turkijos ir pan., nėščiųjų infekcijomis—toksoplazmoze (šią ligą dažniausiai perneša katės arba ją gali pasigauti žalios mėsos valgytojai, pavyzdžiui, paragavę faršą) ir kt. „Kardiologas gydo širdį, pulmonologas — plaučius, o mes, infektologai, žiūrime visą žmogų“,— apie savo darbo specifiką kalbėjo gydytoja.
Infektologų dėmesio sulaukia ir įvairių odos infekcijų (pavyzdžiui, rožės, hermetiniai bėrimai, celiulitai (odos infekcija), atsirandančių po įvairių įsipjovimų, įsidūrimų, onkologinių susirgimų (pavyzdžiui, vyresniems žmonėms dažniausiai į galūnes įsimeta odos trofinės opos, jos sukarščiuoja, parausta, tinsta), kamuojami pacientai.

Sezoniškumas
R.Pundinienė pasakojo, kad gydytojai infektologai konsultuoja įvairaus amžiaus ligonius.  Pasak gydytojos, žarnyno infekcijomis kiek dažniau serga jaunesnio amžiaus žmonės, o štai viduriavimas po antibiotikų vartojimų šiek tiek dažniau būdingas vyresnio amžiaus žmonėms, kurių imunitetas silpnesnis. Vis tik labiau infekcinius susirgimus, kaip rodo gydytojos R.Pundinienės patirtis, lemia sezonas: vasarą žmones dažniau kamuoja erkių platinamos ligos, o žiemą— įvairūs virusai.
Svarbiausia žinoti, kad infekcinės ligos — tai užkrečiamos ligos, kuriomis susergama jų sukėlėjams (bakterijoms, virusams, grybeliams, pirmuonims) patekus į organizmą ir jame toliau dauginantis. Sukėlėjai gali daugintis įsiskverbimo vietoje (lokali infekcija), o kai kurie kraujotakos ir limfinės sistemų takais išplisti po visą organizmą (sepsis, kitaip kraujo užkrėtimas).
Todėl svarbu nedelsti, neužsiimti savigyda, o laiku kreiptis į specialistus.

Laukia pacientų
Taigi, kokiais atvejais gali prireikti gydytojos infektologės konsultacijos? Kokiems žmonėms ši specialistė gali padėti? „Dažniausiai tai būna žarnyno infekcijos, viduriavimas, žarnyno disfunkcijos, visokie bakteriniai ar virusiniai susirgimai, pavyzdžiui, po antibiotikų vartojimo, kai išsivysto disbakteriozės. Šiuo metu — tikras sezonas erkių sukeliamų ligų — Laimo ar erkinio encefalito“,— sakė gydytoja.
Įsisiurbus erkei, infektologė patarė nepanikuoti, tačiau būti dėmesingam ir stebėti mėnesį erkės įsisiurbimo vietą. Jei žmogus užsikrėtė Laimo liga, tai įkandimo vieta pradeda rausti per dvi savaites laiko. O štai erkinis encefalitas pasireiškia kitaip—taip pat maždaug per dvi savaites gali prasidėti dvibangis karščiavimas. „Po įsisiurbimo nereikia nei skubėti skiepytis, nei pulti gerti antibiotikus, tiesiog tai nepadės. Jei jau atsiranda paminėti simptomai, tada reikia kreiptis į šeimos gydytoj ą, jis tuomet nukreipia pas specialistą“,— teigė R.Pundinienė.
Gydytoja infektologė R.Pundinienė Regioninėje Telšių ligoninėje pacientus konsultuoja du kartus per savaitę — pirmadieniais ir ketvirtadieniais.
Konsultacijos pas infektologą dažniausiai ateinama su šeimos gydytojo siuntimu, taip pat gali siuntimą išrašyti ir kitų sričių gydytojai.
 
Linkėjo drąsos
Gydytoja infektologė R.Pundinienė sakė, jog dar dažnai savo darbe susidurianti su pacientų baimėmis ir stereotipais. „Nereikia manyti, jog gydytojas infektologas gydo tik AIDS, sifilį ar hepatitus. Kai kurie žmonės baiminasi, kažko gėdijasi, laikosi keistų nuostatų—geriau nežinoti ir nerimauti... Vis tik noriu pabrėžti — nereikia bijoti išsitirti. Pavyzdžiui, esant padi dėjusiems limfmazgiams ar vis pakarščiuojant, būtina ateiti padaryti tyrimą. Arba, pavyzdžiui, jauni žmonės turėjo nesaugių lytinių santykių, nerimauja dėl kai kurių atsiradusių simptomų, tačiau baiminasi tiesos, nors tereikia tiesiog eiti ir išsitirti. Geriau pasidaryti ir sužinoti, kad nieko nėra, arba iškart pradėti gydymą, jei jau užklupo liga. Visos ligos yra arba išgydomos, arba labai stipriai kontroliuojamos, net ta pati baisiausia žmonių sąmonėj e kaip mirtina liga užsifiksavusi —AIDS“,—teigė R.Pundinienė.
Gydytoja patarė ateinant pas gydytoją konsultacijos atsinešti visus turimus senų tyrimų duomenis, tuomet bus lengviau diagnozuoti.
Pasak specialistės, daug žmonių serga lėtiniais hepatitais. Jie gali užkrėsti ir kitus. Hepatitu, anot gydytojos, galima užsikrėsti daug kur: per įvairias medicinines intervencijas, pavyzdžiui, atliekant abortą privačiame ginekologijos kabinete ar gydantis pas stomatologą, įvairias grožio procedūras, pavyzdžiui, manikiūrą, auskarų vėrimą, atliekant permanentą, ten, kur gali būti sąlytis su krauju ar kitais kūno skysčiais arba lytiniu keliu. Pasinaudojus viešuoju tualetu, tikrai neužsikrėsite,— patikino gydytoja infektologė. Pagrindinis požymis — odos pageltimas, galimas karščiavimas, sąnarių skausmai, įvairūs pakrauj avimai, tuštinimosi pasikeitimai, kiti negalavimai.
„Visi dabar žmoniją kamuojantys virusai yra suvaldomi. Net tas pats ŽIV. Neišgydomas, bet suvaldomas, kontroliuojamas. Kalbant apie hepatitus, dabar žmogus, tris mėnesius gerdamas tabletes, pasveiksta. Kuo anksčiau diagnozuosi, tuo greičiau pavyksta įveikti ligą, neverta delsti ar laukti komplikacijų“,— visiems Telšių rajono gyventojams patarė labiau rūpintis savo sveikata ir drąsiai kreiptis konsultacijų gydytoja infektologė Rūta Pundinienė.