Naujienos

2017-02-14 08:02:00

Regioninėje Telšių ligoninėje – naujiena: per valandą nustatomas gripas

Pastarosiomis dienomis gripo epidemijai apimant vis didesnę Lietuvos dalį, kalbamės su Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja medicinai Jovita Seiliuviene, Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus ir Konsultacinės poliklinikos vedėja Giedre Girdvainyte bei Vaikų ligų skyriaus vedėja Alina Storpirštiene.

Giedra AKAVICKIENĖ


Telšių ligoninė aplenkė kitas regionines ligonines
Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja medicinai Jovita Seiliuvienė pasidžiaugė, kad ligoninė pagal panaudos sutartį įsigijo GeneXpert molekulinę sistemą. Tai – amerikiečių kompanijos „Cephreid“ analizatorius, skirtas ypač ankstyvai ir tiksliai įvairių ligų diagnostikai.
„Šia sistema per trumpą laiką, tai yra per valandą, galima nustatyti gripo, noro, entero virusus. Naujuoju aparatu galima ankstyva ir greita tuberkuliozės diagnostika. Analizatorius gali būti naudojamas ir hospitalinėms infekcijoms nustatyti“, – pasakojo Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja J. Seiliuvienė.
Kaip ji pažymėjo, iš regioninių ligoninių modernią GeneXpert molekulinę sistemą Telšių ligoninė įsigijo pirmoji. Iki šiol tokius aparatus turėjo tik didžiosios gydymo įstaigos: Santariškių ir Kauno klinikos bei Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio respublikinės ligoninės. Tad Regioninė Telšių ligoninė, įsigijusi šį aparatą, Lietuvoje tapo šeštoji, o tarp regioninių ligoninių – pirmoji.

Paslaugą teiks nemokamai ir mokamai

Direktorės pavaduotoja J. Seiliuvienė informavo, kad į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvykę gyventojai, sugalvoję atlikti tyrimą minėtu aparatu, turės susimokėti. Tačiau besigydantiems Reanimacijos, Vidaus ligų ir Vaikų ligų skyriuose nereikės už šį tyrimą mokėti.
Gripo tyrimas turėtų kainuoti apie 40 eurų, tačiau įkainius dar turi patvirtinti Telšių rajono savivaldybės taryba.
Vardan sėkmingo tolimesnio gydymo, pasak J. Seiliuvienės, žmogus neturėtų taupyti šiam tyrimui, nes brangiau gali kainuoti komplikacijų gydymui reikalingi vaistai.
Ligoninės laboratorijos personalas jau apmokytas dirbti su modernia molekuline sistema, ir artimiausiomis dienomis planuojama pradėti atlikti tyrimus.

Gripo ir peršalimo skirtumai

Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai – viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Kasmet gripu suserga 5–10 proc. gyventojų Lietuvoje, sergamumo gripu padidėjimas stebimas rudens ir žiemos sezonu.
„Pagrindinis skirtumas tarp peršalimo ir gripo yra karščiavimas. Gripo simptomai pasireiškia staiga: kamuoja didesnė nei 38 laipsnių temperatūra, jaučiamas raumenų skausmas, silpnumas ir didelis galvos skausmas, krečia drebulys. Peršalimo metu pasireiškia kosulys, čiaudulys, karščiuojama nežymiai arba temperatūros nėra visai“, – pasakojo G. Girdvainytė.

Gripui neatspariausi – vaikai

Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus ir Konsultacinės poliklinikos vedėja G. Girdvainytė paminėjo, jog sausio mėnesį užregistruota 40 virusinių viršutinių kvėpavimo takų ligų atvejų, iš jų 11 – gripo. Gripas daugiausiai diagnozuotas vaikams.
Vaikų ligų skyriaus vedėja A. Storpirštienė kalbėjo, kad skyriaus ligoniukams atlikus tyrimus, keturiems vaikams nustatytas A tipo gripas, kuris priskiriamas prie pavojingiausių, sukeliantis komplikacijas, epidemijas.
Kitus mažuosius pacientus vargina aukšta temperatūra; viduriavimas, vėmimas sukeltas kitų infekcijų. Bet gydytoja primena, kad sergantieji gripu irgi gali viduriuoti.
A. Storpirštienė sakė, kad į Vaikų ligų skyrių guldomi sunkiausi pacientai, kurie jau yra intoksikuoti dėl ilgalaikio karščiavimo, yra vangūs ar net sutrikusi periferinė kraujotaka.

Senjorams paūmėja lėtinės ligos

Pasak gydytojos G. Girdvainytės, sekant situaciją Lietuvoje, Telšių regione gripas ir kitos ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos vėluoja, nors epidemijos, ko gero, ir neišvengsime.
Pasirodo, neretai žmonės peršalimą maišo su gripu. G. Girdvainytės teigimu, sukarščiavęs pacientas klaidingai galvoja, kad jau serga gripu.
Pastarosiomis dienomis į Regioninę Telšių ligoninę guldomi senyvo amžiaus žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis. Kartais net sloga išprovokuoja jiems lėtinių ligų paūmėjimą, ypač paaštrina plaučių ligas.

Drėgni ir šilti orai – puiki terpė virusams

Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja medicinai J. Seiliuvienė, Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus bei Konsultacinės poliklinikos vedėja G. Girdvainytė ir Vaikų ligų skyriaus vedėja A. Storpirštienė teigė, kad susirgimų skaičių lemia oras.
Drėgni bei šilti orai – puiki terpė virusams. O speiguotomis žiemomis, kai šalta ir sausa, virusų pastebimai sumažėja.
Kalbėdamos apie pasiskiepijusius nuo gripo, medikės patvirtino, kad nors vakcina – geriausias būdas apsisaugoti nuo šios virusinės infekcijos bei jos sukeliamų komplikacijų, tai nereiškia, kad žmonės saugūs šimtu procentų. Tačiau paguodžia bent tai, kad pasiskiepiję žmonės lengviau perserga gripu.

Greitoji medicinos pagalba – ne taksi

Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus ir Konsultacinės poliklinikos vedėja G. Girdvainytė atskleidė, kad dėl gydymo paslaugų žmonės neretai bando piktnaudžiauti. Pavyzdžiui, ateina į polikliniką pas šeimos gydytoją, o ten – didžiulės eilės. Nenorėdamas laukti, žmogus sumąsto, kaip pasilengvinti gyvenimą: keliauja į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių. Tačiau ten išgirdęs, kad, nesant būtinai pagalbai, už tyrimus ir apžiūrą teks mokėti iš savo kišenės, staiga persigalvoja.
Pasitaiko dar kurioziškesnių situacijų – kai kurie gyventojai įsigudrina greitosios medicinos paslaugomis pasinaudoti vietoj taksi. Išsikvietę medikų ekipažą, reikalauja vežti į ligoninės Priėmimo skyrių, o ten ima šokdinti personalą.
Nustačius, kad žmogui nėra taip blogai, kaip jam galbūt atrodo, tai yra nepriklauso būtinoji pagalba, prasideda pykčiai, kaltinimai medikų adresu.

Saugokime savo artimuosius

Pašnekovės akcentavo, jog saugantis nuo gripo itin svarbi asmens higiena. Grįžus iš prekybos centro, darbovietės, mokyklos, darželio, kitos gausiai lankomos vietos, būtina kruopščiai nusiplauti rankas.
Šiais laikais prekybos centrai vadinami virusų bomba, todėl sunku suprasti jaunas mamytes, kurios savo kūdikius, mažamečius vaikučius kartu tamposi po masinio susibūrimo vietas.
Gydytojos prašo ligoninės lankytojų laikytis tvarkos ir jokiu būdu pas artimuosius į palatas neiti su viršutiniais lauko rūbais. Tam yra skirta rūbinė.
Siekiant apsaugoti sunkius, operuotus ligonius ir gimdyves nuo pavojingų gripo bei kitų virusų ir komplikacijų, svarbu į ligoninės palatas nesiveržti būriais, su vaikais ar jaučiant peršalimo ar kitos ligos simptomus.
Paskelbus apskrityje epidemiją, ligoninėje bus skelbiamas karantinas ir ligonių lankymas bus ribojamas.