Naujienos

2013-06-06 09:06:11

„Leiskit gimti ir augti sveikam“

Gegužės 31 dieną visoje Lietuvoje surengta vienos dienos akcija „Gimiau nerūkanti/is“. Akcijos metu marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis“ ar „Gimiau nerūkanti“  apdovanojami Pasaulinę dieną be tabako gimę naujagimiai. Akcija vyko visuose Lietuvos miestų gimdymo namuose. Jos šių metų šūkis — „Leiskit gimti ir augti sveikam“.


Akcijos tikslas — informuoti apie pragaištingą tėvų rūkymo įtaką vaikų sveikatai, paskatinti juos saugoti savo ir savo vaikų sveikatą bei apdovanoti specialiais marškinėliais gegužės 31-ąją „Pasaulinę dieną be tabako“ gimusius mažylius ir jų mamas.
Tad tokia akcija, kaip ir kasmet, įvyko ir Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje. Mamas lankė Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorius Aurelijus Laurinavičius bei visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Asta Fabijonavičiūtė ir neonatologė Renė Gudauskienė.
Šią dieną Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis“ ar „Gimiau nerūkanti“, unikaliais smėlinukais su Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro logotipu, knygutėmis „Rūkymo įtaka mamos ir vaiko sveikatai“ bei gėlėmis apdovanoti keturi naujagimiai ir jų mamos.

Dviem iš jų — gimusiems būtent gegužės 31-ąją — be visų kitų dovanų, įteikti ir diplomai. Pasak R.Gudauskienės, visi vaikai gimė sveiki, stiprūs, o mamų gimdymas įvertintas dešimtukais.
Gegužės 31-ąją pasaulį išvydo žarėniškės Neringos Ubartienės pirmagimis (3370 g svorio, 51 cm ūgio). Gimdymą priėmė gydytoja Olga Šaulienė ir akušerė Siga Bertavičienė.
Antrasis tą dieną gimęs kūdikis — telšiškės Sandros Butikienės sūnus Emilijus (3870 g svorio, 54 cm ūgio). Gimdymą priėmė gydytoja Irena Matulaitienė ir akušerė Rima Girdvainienė. Butikų šeimoje tai trečias vaikas, jie jau augina dešimtmečius dvynius Edviną ir Eligijų.
Gegužės 30 dieną pasaulį išvydo telšiškės Jurgitos Musulienės sūnus Emilis. Berniukas gimė 3610 g svorio ir 54 cm ūgio. Iki paskutinės akimirkos mama buvo įsitikinusi, jog gims dukra. Pirmagimiui dabar 12 metų, viduriniajam sūnui — 10 metų. Gimdymą priėmė gydytoja Olga Šaulienė ir akušerė Janina Remezienė.
Tą pačią — gegužės 30 dieną — gimė ir telšiškės Valdos Dimienės dukrytė Aistė, svėrusi 2997 g ir 50 cm ūgio. Tai pirmas vaikas šeimoje.
Naujagimių mamos buvo maloniai nustebintos ir džiaugėsi joms parodytu dėmesiu.
Pirmą kartą tokia akcija surengta 2002 metais Kaune, o vėliau tapo nacionaline. Šiais metais akcija vykdoma dvyliktąjį kartą. Akcijos metu stengiamasi priminti apie vis gausėjančius faktus apie pragaištingą tėvų rūkymo įtaką vaikų sveikatai.
Medikų paskelbti duomenys rodo, kad trečdalis perinatalinių mirčių, kai vaikas miršta dar įsčiose, yra sąlygotos motinų rūkymo. Vaikai, kurių mamos rūko nėštumo metu, dvigubai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo. Taip pat paaiškėjo, kad rūkančios mamos dvigubai dažniau nei nerūkančios gimdo prieš laiką, o naujagimiai būna mažesnio svorio. Mamų rūkymas iki 30 proc. padidina apsigimimų („kiškio lūpos“, „vilko gomurio“ ir kt.) riziką. Be to, rūkančioms ir krūtimi maitinančioms mamoms pasigamina žymiai mažesnis pieno kiekis, nes nikotinas slopina prolaktino gamybą. Taip pat įrodyta, kad rūkančių mamų vaikai dažniau serga peršalimo ligomis, bronchitu, bronchine astma. Sociologiniai tyrimai rodo, kad rūkančių tėvų vaikams sunkiau sekasi mokytis. Augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti.
Rūkymo sukeltos ligos Lietuvai kasmet kainuoja apie 7000 gyvybių. Dėl šios priežasties akcijos organizatoriai, matydami vis labiau visuomenėje, o ypač tarp moterų plintantį rūkymą, siekia informuoti visuomenę ir paraginti ją saugoti savo vaikų ir savo sveikatą.

„Kalvotosios Žemaitijos“ informacija

Nuotraukoje: Jurgitą Musulienę, susilaukusią trečiojo sūnaus, sveikina Visuomenės sveikatos biuro direktorius Aurelijus Laurinavičius ir  gydytoja Renė Gudauskienė.