Naujienos

2013-06-03 03:06:58

Ar bent sykį susimąstėme, koks yra slaugytojo darbas?

Gegužės mėnesį švenčiama Tarptautinė slaugytojų diena. Šiam darbui vien gebėjimų ir profesionalumo neužtenka. Dažnai reikia ir švelnumo, rūpestingumo, mokėjimo įsiklausyti. Ką ankstyvą rytą, tik pramerkęs akis, išvysta ligonis pirmiausiai? Ką pakviečiame į palatą gūdžią naktį, prabudę nuo skausmo? Dažniausiai ją, slaugytoją. Jei ji maloni, mums nusišypso, rodos, ir skausmas praeina.


Medicinos darbuotojai, prižiūrintys pacientus, uoliai dirba ir Regioninėje Telšių ligoninėje. Septyniolikoje skyrių net 223 slaugos specialistai rūpinasi kiekvieno paciento gerove. Tai vyr.slaugytojos, bendrosios praktikos slaugytojai, radiologijos technologai, masažistai, kineziterapeutų padėjėjai, laborantai ir kt. Keturiolika turi aukštąjį universitetinį išsilavinimą. „Kolektyvas - moteriškas. Turime tik vieną vyrą, kuris kuria planus pradėti dirbti greitosios medicinos pagalbos komandoje“,- sakė Regioninės Telšių ligoninės pavaduotoja slaugai Birutė Zavadskienė.
Reabilitacijos skyriuje dirba aštuonios slaugytojos ir keturios jų padėjėjos, yra 19 lovų, bet atsirado galimybė vienu metu talpinti 24 pacientus. Medicinos darbuotojos džiaugėsi savo darbu, tačiau pripažino, jog jis iš tiesų kartais vargina.
Reanimacijos skyrius, kuriame meldžiama išsaugoti gyvybę, dirba 10 anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojų. Čia ypač sunkus darbas, nes paguldomi kardiologiniai ligoniai, apsinuodiję įvairiomis medžiagomis pacientai, avarijose nukentėję asmenys ir panašiai. Nesmagu, tačiau, anot slaugytojų, pacientų amžius jaunėja.
Neretai pastebime, kad Konsultacinės poliklinikos ir Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus slaugytojos griežtesnės, piktokos, gal ir ne visada mandagios. „Medicinos darbuotojų darbas neatsiejamas nuo žmonių. Čia lygiai taip pat, kaip ir parduotuvėje, gatvėje, turguje, susiduriama su visokiais žmonėmis. Pasitaiko, kad jie skubina slaugytojas, iškeikia jas, prikrečia visokių niekšybių, pavyzdžiui, nutraukia telefonų laidus. Suprantama, jog su aršiais pacientais net ir stipriausiai slaugytojai trūksta kantrybė. Dažnai rengiame seminarus, organizuojame susitikimus su psichologais, kurie moko, kaip valdyti stresą“,- pasakojo B.Zavadskienė.
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje dirba 10 slaugytojų po dvi bendrosios praktikos slaugytojas pamainoje. Yra keturios stebėjimo lovos, į kurias užsinori prigulti ne tik sunkūs ligoniai, bet ir alkoholio pavartoję asmenys. „Iš atvykstančiųjų bene 80 proc. būna girtų, agresyvių, nemandagių asmenų. Taip pat sulaukiame benamių, jiems duodame pavalgyti, atnešame švarių rūbų, neretai sprendžiame socialines problemas“,- pasakojo vyr.slaugytoja Raima Jančauskienė.
Bendrosios praktikos slaugytojos minėjo, kad dažniausiai sulaukia kardiologinių ligonių, bandžiusių nusižudyti asmenų, vidaus ligų pacientų. „Savo darbe pastebime, kad daug kas nenori lankytis pas šeimos gydytojus, laukti eilėje, visi tikisi greičiau būti apžiūrėti atvykę pas mus, tačiau pakankamai gerai besijaučiančių pacientų nepriimame ir liepiame registruotis pas savo šeimos gydytoją“,- sako R.Jančauskienė.
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje šiemet užfiksuota 5 tūkst. 800 apsilankymų. Iš jų 3 tūkst. 200 apsilankiusiųjų pateko į stacionarą, likę - išleisti gydytis ambulatoriškai.
Vienas didžiausių ligoninės skyrių - Vidaus ligų. Dalis jo jau renovuota, pastatytos naujos 24 lovos. Skyriuje dirba 16 slaugytojų ir 4 padėjėjos. Bendrosios praktikos slaugytojos prižiūri 40 lovų. „Šiame skyriuje gydosi vyresnio amžiaus žmonės. Nemažai yra vienišų senelių, kurių vaikai gyvena užsienyje. Sprendžiame socialines pacientų problemas, gydome plaučių, kardiologinėmis, onkologinėmis, net psichinėmis ligomis sergančius ligonius. Bendrosios praktikos slaugytojos pacientus lanko dažnai - atneša vaistų, lašina lašines, apverčia gulinčius ir neatsikeliančius pacientus, kad neatsirastų pragulų“,- nelengvą darbą pristatė vyr.slaugytoja Regina Racevičienė.
Slaugos specialistų teises ir garbę gina Lietuvos slaugos specialistų organizacija (LSSO). Šešiolikos metų sukaktį švenčiančiam Telšių skyriui priklauso Plungės, Mažeikių ir Telšių slaugytojai. Apie savo veiklą ir darbus papasakojo Telšių ligoninės pirminės grupės atstovaujančiosios pavaduotoja Rasa Mockevičienė. „Mus vienija 137 narės, aktyve - 9. Skundų sulaukiame nemažai, tačiau pirmiausiai juos nagrinėjame savo aplinkoje, dažnai išsprendžiame problemas vietoje. Jei ne - kreipiamės aukščiau“,- sakė R.Mockevičienė.
Pašnekovė minėjo, jog organizacija ne tik sprendžia slaugytojų problemas, bet ir organizuoja renginius, siunčia į mokymus, tobulinimosi kursus. „Iki šiol gynėme kiekvieną slaugytoją, nepaisant jos narystės grupėje, tačiau visuotinai nuspręsta ginti tik organizacijos narius“,- patikino R.Mockevičienė.
B.Zavadskienė pastebėjo, jog didelių problemų nekyla. „Esame darnus kolektyvas, turime stiprią darbuotojų komandą. Kilus problemoms, visuomet mano durys atviros, galime pasitarti ir kartu išspręsti bėdas“,- sakė direktorės pavaduotoja slaugai ir pridūrė, jog Regioninėje Telšių ligoninėje vyrauja demokratija. „Viskas prasideda nuo vadovo. Mūsų direktorė Alma Vitkienė ypač demokratiška, tad tokie esame ir mes“,- sakė B.Zavadskienė.
LSSO gruodį apdovanojo ir įteikė „Slaugytojo garbės ženklą“ buvusioms darbuotojoms Romaldai Juknienei ir Bronei Venckuvienei, taip pat buvo apdovanota B.Zavadskienė. Paprašytos įvardinti daugiausiai metų išdirbusias slaugytojas, medicinos darbuotojos neabejodamos pažėrė: „Chirurgijos skyriaus vyr.slaugytoja Birutė Kiburienė, Vaikų ligų skyriaus vyr.slaugytoja Valentina Dobrovolskienė, Sterilizacinės slaugytoja Liucija Siraštanovienė ir Maisto paruošimo skyriaus vyr.dietistė Irena Kazbaraitienė“.
B.Zavadskienė daug metų dirbo slaugytoja operacinėje. Nors dirba administracinį darbą, ji iki šiol tobulinasi ir stengiasi neprarasti slaugytojos įgūdžių. R.Mockevičienė vadovauja Psichiatrijos skyriaus slaugytojoms, anksčiau dirbo Akušerijos-ginekologijos skyriuje.
„Mokslininkai patvirtino, jog slaugytojo darbas - „žudikas“. Slaugytojai kartais vadinami paciento advokatais. Dažniausiai jie pirmieji sužino apie paciento būklę ir viską perduoda gydytojui. Slaugytojo darbas - stropus, sąžiningas ir atsakingas, kurį reikia vertinti“,- sveikindama kolegas su Tarptautine slaugytojų diena pokalbį baigė Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja slaugai B.Zavadskienė.

Donata Kazlauskienė

Nuotraukose:

Reabilitacijos skyriaus slaugytojos su paciente. Iš kairės: vyr.slaugytoja Daiva Venckienė, bendrosios praktikos slaugytoja Lijana Paulienė, slaugytojos padėjėja Aušra Šilinskaitė, bendrosios praktikos slaugytoja Almutė Lukošienė.


Reanimacijos skyriaus medicinos darbuotojos (iš kairės): slaugytojos padėjėja Nijolė Vaitkaitienė, anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojos Loreta Kumžienė, Rima Lekavičienė ir praktikantė Kristina Bajarūnaitė.


Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus slaugos specialistės: bendrosios praktikos slaugytoja Jurgita Vyšniauskienė, vyr.slaugytoja Raima Jančauskienė, bendrosios praktikos slaugytoja Inga Gumuliauskienė.Vidaus ligų skyriaus slaugytojų kolektyvas (iš kairės): Irena Root, Zita Jokubauskienė, vyr.slaugytoja Regina Racevičienė, Aldona Kaunienė, Adelė Norkienė, Šiaulių valstybinės kolegijos praktikantės Raminta Dukavičiūtė, Sandra Jonušaitė.


Regina Racevičienė (kairėje) ir Birutė Zavadskienė pristato naujai renovuoto Vidaus ligų skyriaus įrangą.