Naujienos

2013-04-11 09:04:43

Akušerijos-ginekologijos skyriuje — nauji vėjai

Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyrius — nebėra bešeimininkis. Iš skyriaus vedėjo pareigų pasitraukus akušeriui-ginekologui Romualdui Mackevičiui, laikinai pareigas ėjo Marina Girčienė, kol galiausiai, aplenkusi konkurentą, skyriaus vedėja tapo medikė iš Kauno Ona Blauzdžiūnienė.

Ilgametė patirtis
Tuometį Kauno medicinos institutą (dabar — Lietuvos sveikatos mokslų universitetas) Gydomąjį fakultetą baigusi gydytoja akušerė-ginekologė O.Blauzdžiūnienė 40 metų dirbo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno klinikose, 30 metų vadovavo Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo ir nėščiųjų infekcijos sektoriui.
„Pasirinkusi akušerijos-ginekologijos sritį nesijaučiu apsirikusi. Priešingai — tuo džiaugiuosi ir didžiuojuosi. Gilintis į šią medicinos kryptį nusprendžiau atsitiktinai. Negaliu teigti, kad visada svajojau tapti gydytoja ginekologe. Tiesiog taip susiklostė. Buvau pažangi studentė, lankiau akušerijos-ginekologijos mokslų būrelį, jis ir padarė įtaką, kad tapčiau šios srities specialiste“,— pasakojo O.Blauzdžiūnienė.
Telšiai medikei dar nepažintas kraštas. Kol kas ji tik analizuoja Žemaitijos sostinę, bando susipažinti su miestu, jo apylinkėmis. O.Blauzdžiūnienė pripažino, kad tikrai nėra lengva atvykti į svetimą kraštą ir „pradėti gyvenimą iš naujo“, kuomet artimieji liko Kaune.
Kodėl išvyko iš Kauno klinikų, medikė pripažino, kad jauni gydytojai aktyviai ruošia disertacijas, kurias apgynę tampa mokslo daktarais ir dirba universitetinėse ligoninėse. „Jaunimas turi dirbti ir siekti karjeros aukštumų. Aš iš darbo Kaune išėjau oriai, tačiau turimos specialybės nenorėjau apleisti, nes manau, kad savo patirtimi galiu dalintis su jaunesniais medikais, o ir pati dar turiu energijos rūpintis gimdyvėmis“,— sakė Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėja.
Pašnekovė minėjo, kad, nusprendusi išeiti iš LSMU Kauno klinikų, pradėjo ieškoti darbo vietos mažesniame rajone. Taip medikė atradusi Regioninę Telšių ligoninę, kurioje ieškota Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjo. Laimėjusi paskelbtą konkursą, gydytoja beveik prieš mėnesį tapo naująja skyriaus vedėja.

Kartais sunku susikalbėti
O.Blauzdžiūnienės pasiteirauta, kas sunkiausia akušerio-ginekologo darbe? „Sunkiausia rasti normalų žmogišką kontaktą su pacientėmis, kurios jau iš anksto būna nusiteikusios prieš gydytojus“,— teigė medikė.
Gydytoja pasakojo, kad dažnai pasitaiko gimdyvių, prisiklausiusių iš aplinkinių neigiamų kalbų apie jas aptarnaujančius medikus. Išankstinis nusistatymas ypač trukdo pasiekti gerų rezultatų.
Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėja prisiminė, kad per ilgus darbo metus buvo ypač sunkių gimdymo atvejų. „Kad gimdymas būtų įvertintas nepriekaištingai, anksčiau akušerijoje devizas buvo: „Sveika motina ir gyvas naujagimis“. Dabar viskas pasikeitė, todėl svarbiausia: „Sveika motina ir sveikas naujagimis“,— pokyčius pristatė O.Blauzdžiūnienė.
Sakoma, kad žmogaus gimimas — didelis stebuklas, bet jo laukdama moteris neretai laviruoja tarp gyvybės ir mirties. Nėščiosioms iki gimdymo ir per jį gresia daug sunkių komplikacijų: preeklampsija, kraujavimai nėštumo ir gimdymo metu, kitos sudėtingos komplikacijos. Eklampsija — gana reta, bet sunki nėštumo sukeliama liga, o preeklampsija suserga maždaug 2-5 proc. nėščiųjų. Jei nustatoma, kad gimdyvė serga preeklampsija, nėštumas turi būti baigtas per parą ar kelias. Sudėtingiausia išgelbėti vaisių, kai preeklampsija prasideda anksti — penktąjį ar šeštąjį nėštumo mėnesį, ne visada galima tikėtis, kad naujagimis išgyvens ir augs sveikas...
Perinatalinis mirtingumas Lietuvoje 2011 metais padidėjo iki 7,3 tūkstančiui gimusiųjų (2010 metais buvo 6,5/1000), padidėjus tiek negyvų gimusių, tiek ankstyvųjų neonatalinių mirčių. „Lietuvos statistikos departamento duomenimis, pastaraisiais metais šalyje kūdikių mirtingumas mažėja, tačiau ne taip sparčiai, kaip senbuvėse Europos Sąjungos šalyse. Pastaraisiais metais kūdikių mirtingumas mažėja, rodiklis svyruoja nuo 7,9 mirusio kūdikio tūkstančiui gimusiųjų 2004 metais iki 5,9 2007 metais, bet išlieka gerokai didesnis nei daugelyje Europos šalių. Čia kūdikių mirtingumo vidurkis — 4,7“,— pasakojo O.Blauzdžiūnienė.
Vis dėlto džiugu, kad 2011 metais organizacijos „Gelbėkit vaikus“ sudarytas reitingas pagal vaikų sveikatos priežiūros sąlygas atskleidžia kitokius skaičius: Lietuvai skirta 19 vieta iš 161 šalies, ji šiame skaičiavime pralenkia nemažai senųjų Europos Sąjungos šalių.
Paprašyta papasakoti apie įsimintiniausius gimdymo atvejus, gydytoja pripažino, jog per tiek darbo metų buvo visko. Vienas atvejų — nėščioji susirgo eklampsija, vaisius žuvo, tačiau nukraujavusią gimdyvę, taikant šiuolaikiniais tyrimais įrodytą gydymą, pavyko išgelbėti. „Kartą sulaukėme nėščiosios su jau žuvusiu vaisiumi, sepsiu, gimdos uždegimu. Atlikta operacija — pašalintas vaisius ir gimda. Tai vienas liūdnesnių atsitikimų, bet buvo ir „šviesesnių“ atvejų. Sykį pas mus atvyko moteris, būdama 23 nėštumo savaitėje. Ji laukėsi dvynių. Vienam jų nubėgo vandenys, nuspręsta tęsti bevandenį laikotarpį, kol vaisiai galės gimti ir išgyventi. Nėštumą pavyko pratęsti iki 30 savaičių, atlikta Cezario operacija ir gimė dvi gražuolės dvynukės“,— prisiminė medikė.

Reikia 100 dienų
Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjos pasiteirauta, ar per nepilną mėnesį paaiškėjo darbo specifika, ar susibendravo su kolegomis? „Man, kaip ir Vyriausybei reikia 100 dienų, kad viską galiausiai suprasčiau ir padaryčiau išvadas. Kol kas su viskuo tik susipažįstu ir darbo kokybės įvertinti negaliu“,— sakė gydytoja.
Pašnekovė pastebėjo, jog atsinaujinančiame ir remontuojamame Regioninės Telšių ligoninės skyriuje yra visa būtina įranga, kokios reikia antrinio lygio ligoninei. Yra trys puikiai suremontuoti gimdymo kambariai, pastatyta burbulinė vonia, nauja įranga: kūdikių kardiomonitoriai, svarstyklės, naujagimių šildymo stalas, yra aparatūra, reikalinga naujagimiui gaivinti, planuojama įsigyti didžiulių guminių kamuolių, palengvinančių gimdymą.
O.Blauzdžiūnienė viliasi, kad Telšiuose esanti ligoninė įsigys ir naujesnės kartos ultragarso aparatą, nes turimas ne visai atitinka keliamus reikalavimus. „Numatyta tik viena ultragarso patikra nuo 17 iki 22 savaitės, antroji (esant reikalui) — po 30 savaičių. Vis dėlto pasaulio medikai siekia, kad būtų galima atlikti ankstyvąją patikrą 8-14 nėštumo savaitę. Tuomet jau įmanoma nustatyti vaisiaus vystymąsi ir padaryti tam tikras išvadas“,— teigė medikė.
Regioninėje Telšių ligoninėje „neišnešiotukai“ nėra priimami, skyriaus vedėja pasakojo, kad prasidėjus priešlaikiniam gimdymui patartina nėščiosioms vykti į tretinio lygio ligonines didmiesčiuose.
Medikė aiškino, jog normalus gimdymas (nuo nubėgusių vandenų iki kūdikio gimimo) pirmąjį kartą gimdančioms moterims trunka apie 14 valandų, antrąjį, trečiąjį ir daugiau kartų gimdančios pacientės kūdikio sulaukia jau po 7-8 valandų, o kartais ir greičiau. „Džiaugiuosi, kad vyrai ar kiti artimieji būna kartu su gimdyve. Jie visiškai netrukdo, o tik padeda moterims iškęsti skausmus. Taip pat aš esu iš tų medikų, kurie rekomenduoja gimdymą su epidūrine nejautra. Jeigu moksliškai patikrinta ir patvirtinta, kam tuomet moteriai kankintis?“— klausė O.Blauzdžiūnienė.

Kvalifikuotas kolektyvas
Į Regioninę Telšių ligoninę gimdyti atvyksta moterys ne tik iš miesto ar rajono, bet ir iš Plungės, Rietavo. Pasitaiko gimdyvių ir iš didžiųjų šalies miestų.
Šiuo metu Akušerijos-ginekologijos skyriuje yra 10 palatų. Po remonto, remiamo projektinėmis lėšomis, atsiras papildomos 8. Pacientės po gimdymo turi vienvietes palatas, jose gali įsikurti kartu su vyru ar artimaisiais. Nėštumo patologijos ir ginekologijos problemų turinčios nėščiosios gydomos trivietėse palatose.
Anot skyriaus vedėjos, medikų kolektyvas — kvalifikuotas ir turintis patirties. Čia dirba keturios akušerės-ginekologės: Ona Blauzdžiūnienė, Marina Girčienė, Olga Šaulienė, Vilūnė Intaitė, neonatologė Renė Gudauskienė. Budėti atvyksta Greta Norkienė, Irena Matulaitienė, Antanas Gudauskas, Rima Povilaitytė. Vyr. akušerės pareigas eina Daiva Neniškienė. Skyriuje dirba 16 akušerių, 7 slaugytojos, viena iš jų dirba prie naujagimių. Taip pat yra 7 slaugutės.
Šiemet Regioninėje Telšių ligoninėje jau gimė daugiau kaip 50 kūdikių. Iš jų daugiau — berniukų. Gydytoja O.Blauzdžiūnienė ragino nėščiąsias domėtis fiziologiniais organizmo pakitimais nėštumo metu, prasidedančio gimdymo požymiais ir atsakingai ruoštis artėjančiam gimdymui. „Žinojimas mažina baimes, o medikams per gimdymą belieka tik dar kartą viską priminti“,— sakė medikė.Donata Kazlauskienė


Nuotraukoje: Akušerijos-ginekologijos skyriaus kolektyvas, priekyje — skyriaus gydytojos. Iš kairės: Vilūnė Intaitė, Olga Šaulienė, Renė Gudauskienė, Ona Blauzdžiūnienė.